reklama

Svätý hriešnik

Vo svojej mladosti kradol ovocie spolu s kamarátmi, len tak, pre zábavu. Nemiloval školu. Mal radšej hry ako učenie. V podstate bežný chalan. Jeho život však začali vypĺňať dramatické zmeny, ktoré on sám neskôr opísal vo svojom najznámejšom diele „Vyznania“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu

Včera, 28.augusta, sme si v svetskom i cirkevnom kalendári pripomenuli meno„Augustín“. On je autorom spomínaného diela „Vyznania“. Svätý Augustín sa staljednou z najväčších postáv západného kresťanského sveta. Bol filozofom,teológom, mystikom. Pripomína si ho predovšetkým katolícka cirkev, avšak jehoučenie dobre poznal aj Martin Luther, keďže bol ešte pred reformáciou členomaugustiniánskej rehole.

Augustín sanarodil v roku 354 po Kristovi v Tagaste, v severnej Afrike. Bolrímskym občanom, keďže severná Afrika bola kolóniou Rímskej ríše. Jeho otec bolpohan, no jeho matka Monika bola veriaca kresťanka. Keď sa u mladéhoAugustína prejavil talent na štúdium, začal ako sedemnásťročný študovať umenierétoriky v Kartágu. Štúdium aj ukončil a začal v roku 374rétoriku sám vyučovať. Sám píše, že gramatickej chyby sa bál väčšmi nežhriechu. Už ako šestnásťročný sa plne oddal rozkošiam. K zlu ho ťahala zlápartia kamarátov. Žil s konkubínou, s ktorou mal aj syna. Právez tohto mala jeho matka Monika veľký smútok a motivovala hok manželstvu. Vtedy, akoby na protest, mal Augustín ešte krátky pomers inou ženou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Akointeligentný človek kládol si aj on rôzne otázky, na ktoré hľadal odpovede.Išlo aj o otázky o zmysle života a smrti, o dobre a zle,o Bohu, o náboženstve. Tak sa dostal k sekte manichejcov, kdebol prívržencom ich učenia takmer desať rokov. Manicheizmus bol zmesoukresťanstva a východných náboženstiev, pochádzajúcich z Perzie.Manichejci ale nedokázali dať odpovede na náročné otázky vzdelaného Augustína,tak ich opúšťa, a v roku 383 opúšťa aj Afriku a odchádza doRíma. O rok neskôr odchádza do Milána vyučovať rétoriku, a tu sa opäťstretáva s kresťanstvom. Pri kázňach milánskeho biskupa Ambróza si začínavytvárať o kresťanstve inú mienku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku386 zažil Augustín veľké obrátenie, ktoré opisuje neskôr v užspomínanom diele. Začul hlas dieťaťa, akoby anjela, a počul slová:„Vezmi a čítaj.“ Pochopil, že má začať čítať Bibliu. Preto ju otvorila prečítal si časť z listov svätého Pavla. Vtedy do jeho srdca akobyprenikol lúč milosti a poznania. Augustín spoznáva pravdu, spoznáva Boha,začína čítať Sväté písmo. Krst prijal 24. apríla 387 a v ten istý roksa vracia do svojej vlasti.

 Tuzačína vznik krásneho zladenia kresťanstva a filozofie, kedy mladýAugustín, vzdelaný v rétorike, filozofii a ďalších vedách, postupneodhaľuje hĺbku kresťanskej náuky, ktorú zanechal svojím učením Ježiš Kristus.Augustín sa utiahol na osamelé miesto, aby mohol spolu s priateľmimeditovať nad Písmom a vo vzájomných dialógoch spoločne odhaľovať pravduo živote. Štyri roky po svojom krste bol vysvätený za kňazaa o ďalšie štyri roky si ho obyvatelia severoafrického mestečka HippoRegius zvolili za svojho biskupa. Nasledujúcich 35 rokov sa Augustín okrembiskupskej služby venoval premýšľaniu nad spoločenskými a filozofickýmiotázkami, čoho výsledkom bolo veľké množstvo kníh, ktoré písal až do svojejsmrti. Zomrel v roku 430, keď už severnú Afriku dobíjali barbarské kmeneVandalov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Keďsom sa ja vo svojich devätnástich rokoch stal kresťanom, prvý životopis svätca,ktorý som čítal, bol práve životopis svätého Augustína. Tak som si ho zvolil zabirmovného patróna. Birmovku som mal potom ako dvadsaťročný. Vtedy som eštenetušil, že v Košiciach stretnem aj rehoľníkov, bratov augustiniánov,a skrze nich množstvo skvelých ľudí. Netušil som ani, že raz budem písaťdiplomovku na filozofickej fakulte práve o Augustínovi a potom ajrigoróznu prácu tiež k podobnej téme. Včerajší sviatok svätého Augustínabol preto pre mňa tiež malým sviatkom.

 SvätýAugustín ostáva pre mňa príkladom najmä v tom, že aj zakéhosi prvotného zla môže vzniknúť veľké dobro. Nemám na mysli iba to, žez neveriaceho človeka sa stane kresťan. To možno nie je až také podstatné.Dôležité je to, že z človeka, ktorý je na zlej ceste, sa stane dobrýčlovek. Preto nikdy neodsudzujem žiadneho človeka. Odsúdiť možno iba zlýskutok. Lebo nikdy nevieme, kedy sa dotyčný človek môže úplne zmeniťa nakoniec sa stane z neho osobnosť, ktorá pomôže mnohým ľuďoma vykoná veľa dobra.

Miroslav Molnár

Miroslav Molnár

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Trochu filozof a trochu optimista, cestovateľ, s 30-tkou na krku, ale večne mladý... Zoznam autorových rubrík:  NáboženskéTakto to vidím jaFilozofiaZo svetaÍrskoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu